Polskie góry z psem – jakie szlaki wybrać?

Polskie góry z psem

W ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem w przypadku formy spędzania wypoczynku przez osoby kochające i tęskniące za swoimi czworonogami są góry z psem. Oczywiście w przypadku tego typu wakacji należy pamiętać, że nie wszędzie nasze zwierzę jest mile widziane, co wiąże się z licznymi ograniczeniami. Dlatego też przydatna będzie mapa szlaków turystycznych, która będzie uwzględniała, gdzie i w jakie rejony górskie można zabrać swojego kudłatego przyjaciela.

Bardzo wielu opiekunów czworonożnych przyjaciół decyduje się na spędzanie wypoczynku w postaci górskich wędrówek wraz ze swoim pupilami. Nic w tym dziwnego, ponieważ organizacja tego typu wypadu nie jest aż taka trudna, jakby to mogło się wielu osobom wydawać. Oczywiście taki wyjazd powinien być odpowiednio przygotowany. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie na wszystkie szlaki z psem można wejść. Sprawdzenie, gdzie można zabrać swojego czworonoga, pozwoli uniknąć dość kosztownego mandatu.

Szlaki turystyczne, po których można wędrować wraz z psem

Ze względu na wiele ograniczeń, które w większości przypadków dotyczą parków narodowych, które jak wiadomo, słyną z jednych z najpiękniejszych szlaków turystycznych, nie wszędzie jest możliwe wędrowanie z psem w górach – np. Tatry, posiadają wyłącznie dwa miejsca, do których można się udać z czworonogiem. Mowa w tym momencie o Dolinie Chochołowskiej, charakteryzującej się prostą, kilkugodzinną trasą oraz Drodze nad Reglami. W przypadku innych pasm górskich sytuacja kształtuje się następująco:

  • Małe Pieniny – pozwalają na aktywny i różnorodny wypoczynek, posiadają wiele ciekawych szlaków otwartych dla czworonogów takich jak np. Wąwóz Homole, Szałas Bukowinku, rezerwat Biała Woda oraz Schronisko pod Durbaszką w Szczawnicy.
  • Beskidy – tutaj też możemy liczyć na różnorodne trasy, po których można poruszać się z czworonogami w postaci m.in. Leskowiec, Góra Żar i Sola.
  • Karkonosze – jest to kraina będąca prawdziwym rajem dla naszych pupili, ponieważ oprócz Wąwozu i Wodospadu Kamieńczyka, czworonogi mile widziane są w reszcie pięknych miejsc tj. m.in. Petrówka Dom Śląski nad Łomniczką, Rozdroże nad Jaworem, czy też Hala Szrenicka – Pielgrzymy.
  • Góry Stołowe – w ich przypadku obowiązkowymi miejscami, do których warto się wybrać na wędrówkę wraz z psiakiem, są Szczeliniec Wielki i Skalne Grzyby.

Wśród innych bardzo urokliwych, ciekawych, a co ważniejsze przyjaznych miejsc dla naszych czworonożnych przyjaciół należy wymienić Góry Orlickie, Beskid Śląski i Beskid Żywiecki oraz Góry Izerskie.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, gdy decydujesz się na wycieczkę górską wraz z psem, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach takich jak:

  • zadbanie o odpowiednie zaopatrzenie w postaci m.in. dużej ilości wody, jedzenia, miski, smyczy z szelkami oraz kagańca- na wszelki wypadek,
  • niespuszczaniu psa ze smyczy,
  • uważnej obserwacji zwierzęcia,
  • sprzątaniu odchodów po psie i wyrzucenia ich w przeznaczonym do tego miejscu.

Jeśli szukasz praktycznych map turystycznych ze szklakami, odwiedź księgarnię https://sklep.polskaniezwykla.pl/514-mapy-turystyczne.