Spacerem w okolicy Nowego Sącza – zobacz najpiękniejsze szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne w Nowym Sączu

Nowy Sącz jest jednym z najbardziej charakterystycznych miast małopolski. Widnieje on na mapie Polski już od czasów średniowiecza i po dziś dzień zachwyca urokliwym położeniem u stóp Beskidów, w widłach Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj przyjeżdżają turyści, marzący o ciekawych szlakach spacerowych. Które z nich wybrać? Podpowiadamy, które szlaki w okolicy Nowego Sącza uznawane są za zdecydowanie najpiękniejsze.

Gdzie zatrzymać się w Nowym Sączu?

Nowy Sącz to miasto, które słynie z ciekawych miejsc historycznych i interesujących wystaw, przygotowywanych przez tutejsze muzea. Poszukując noclegu w tym wyjątkowym miejscu, warto zwrócić uwagę na Dom Robotniczy, gdyż to właśnie tutaj doszukać się można tradycji kulturalnych i kolejarskich miasta. Dom Robotniczy powstał w XIX w. ze składek kolejarzy, chcących utworzyć w tym miejscu centrum życia kulturalnego. Przez wiele lat funkcjonowały w nim różnego rodzaju instytucje.

Tutaj również rozgrywały się ważne wydarzenia polityczne. Na spotkania konspiracyjne przyjeżdżał tutaj np. Józef Piłsudski, jeszcze przed wybuchem I Wojny Światowej. Obecnie Dom Robotniczy znajduje się w rękach prywatnych, a jego nowi właściciele umożliwiają przyjezdnym nocleg w tym historycznym miejscu. Wyjątkowe pokoje gościnne Zygmuntowska – noclegi Nowy Sącz to szansa na zetknięcie z historią i kulturą miasta, które przyciąga coraz większą liczbę turystów, chcących skorzystać z czekających na miejscu atrakcji.

Wędrówka szlakiem „Zachodnim” – gdzie szukać śladów historii?

Szlak „Zachodni” liczy sobie 10,5 km, na których przejście potrzebujemy ok. 3 godzin. Rozpoczyna się on w miejscowości Trzetrzewina, tuż obok przystanku PKS/MPK. Początkowo wiejska droga, szybko przechodzi w górskie tereny. Tam też zaczynają rozciągać się malownicze widoki na Beskid Sadecki i Kotlinę Sądecką. Dalej szlak prowadzić przez stok góry Szcząb. Jeszcze tylko krótki spacer, by dojść do historycznego miejsca, przy którym wato zatrzymać się, choć na chwilę. To cmentarz, na którym spoczywają żołnierze polegli w bitwie pod Marcinkowicami w trakcie I Wojny Światowej. Na koniec spaceru skierować można się jeszcze na grzbiet Góry Zamczysko.

Jezioro Różnowskie - Nowy Sącz

Szlak Chełmiec – Szcząb, czyli gdzie wybrać się na krótki spacer?

Szlak Chełmiec – Szcząb liczy sobie zaledwie 2,5 km, a na jego przejście potrzebujemy niespełna godzinę. Od przystanku MPK przy drodze Chełmiec-Marcinkowice wędrujemy leśną ścieżką po szlaku, oznaczonym zielonym kolorem. Ostatni, stromy etap prowadzi nas już do brzegu lasu, gdzie napotykamy szlak koloru czerwonego. Nim wędrujemy na Szcząb.

Który szlak wybrać na całodniową wędrówkę?

Najdłuższym szlakiem na naszej liście będzie zdecydowanie szlak „Wschodni”. Jest oznaczony kolorem zielonym i rozpoczyna się we wsi Dąbrowa, skąd będziemy wędrować aż 24 km. W tym czasie  możemy podziwiać piękne widoki na Jezioro Rożnowskie, Kobylnice oraz Podgórze Rożnowsko-Ciężkowickie. Przed krótki okres droga będzie prowadzić nas pośród domostw, by następnie dojść do miejsca, skąd rozpościera się przepiękny widok na Nowy Sącz, położony u stóp Beskidu Sądeckiego. Tutaj przystanąć można chwilę przy zrujnowanej już skoczni narciarskiej. Koniec szlaku następuje za potokiem o nazwie Jamniczka i torami kolejowymi. Jest on doceniany przede wszystkim za wyjątkowe widoki, które podziwia coraz większa liczba turystów, odwiedzających te regiony.

Pokoje gościnne Zygmuntowska

Które szlaki turystyczne warto jeszcze odwiedzić?

W okolicy Nowego Sącza znajduje się jeszcze wiele ciekawych szlaków turystycznych, które należy przejść, by poznać nieco historię regionu i móc podziwiać jego wyjątkowe położenie. Aby wybrać najlepsze dla siebie możliwości, warto odwiedzić stronę https://www.zygmuntowska.pl/blog/szlaki-turystyczne-w-okolicach-nowego-sacza, gdzie zebrano szereg kolejnych propozycji dla tych, którzy preferują aktywny odpoczynek i ciekawe spacery poza miastem.