Najciekawsze atrakcje Gdańska

gdańsk

Miasto nad Motławą należy do jednych z najstarszych miast w Polsce. Jego ponad tysiącletnie dzieje bogate były w wydarzenia o skali historycznej zarówno dla Polski jak i całego świata. To tutaj rozpoczęła się II wojna światowa, tutaj powstała Solidarność. Dzięki swojej bogatej tradycji miasto dysponuje jednym z najciekawszych zespołów zabytkowych w tej części Europy. Będąc w tym mieście warto odwiedzić jego najciekawsze atrakcje.

Muzeum bursztynu

 Miasto Gdańsk uważane jest za światową stolicę bursztynu. To tutaj odbywają się największe na świecie targi bursztynu Amberif, które przyciągają tysiące kupców i turystów z całego świata. 

 By bliżej poznać historię tych niezwykłych kamieni, tego jak jest ich zastosowanie oraz jak użytkowane są w przemyśle jubilerskim warto odwiedzić Muzeum Bursztynu.

 Sama siedziba muzeum mieści się w jednej z gotycko-renesansowych kamienic w samym sercu miasta- na ulicy Długiej.

Fontanna Neptuna

 Gdańsk jest wymarzonym miejscem dla wszelkiej maści fotografów. Jednym z najczęściej uwiecznianych na aparatach miejsc jest fontanna Neptuna znajdująca się pośrodku gdańskiej starówki. Posąg boga mórz waży około 650 kilogramów i jest on najcharakterystyczniejszą wizytówką miasta.

Miejski Ratusz

 Ratusz miejski w Gdańsku jest jedną z bardziej rozpoznawalnych budowli w mieście. Jego najstarsze fragmenty pochodzą aż z XIV wieku. Przez kolejne stulecia budynek ten był sukcesywnie rozbudowywany, czego efektem jest obecna wspaniała gotycko-renesansowa konstrukcja. 

 Największe atrakcje tego budynku znajdują się jednak w jego wnętrzu. To tutaj znajduje się galeria na wieży, stanowiąca świetny punkt widokowy na panoramę starego miasta. Najbardziej reprezentatywną salą wnętrza jest z pewnością Sala Biała. W jej wnętrzu znajdziemy portrety polskich królów a także wspaniały marmurowy kominek. Było to pomieszczenie w którym zawierano większość międzynarodowych umów, a także przeprowadzane były tutaj rozprawy sądowe. 

Żuraw nad Motławą

 Pytając przeciętnego turystę z Polski lub z zagranicy jakie są jego pierwsze skojarzenia z Gdańskiem, jego oczom ukaże się najpewniej widok na Żuraw. 

 Jest to najstarszy i największy dźwig portowy okresu średniowiecza, który jest w pełni zachowany. Do jego głównych funkcji należało wznoszenie masztów na statkach, a także przeładunek wszelkich towarów. W dawnych czasach stanowił on jednocześnie bramę miejską. 

 Wizyta w tym miejscu daje nam szczególną szansę na poczucie atmosfery dawnego portu. We wnętrzu wieży znajdziemy ciekawe informacje historyczne na temat tego miejsca, samego miasta Gdańska, a również będziemy mieli okazję podziwiać widok na Motławę.

Ulica Mariacka

 Jest to jedna z bardziej klimatyczny uliczek znajdujących się na starym mieście. Prowadzi ona do kościoła Mariackiego. Całą ulicę charakteryzują liczne knajpki, dekoracje rzeźbiarskie oraz snycerskie. 

 Jej charakterystyczny układ oddaje w pełni to jak wyglądały ówczesne miasta. Gęsta zabudowa miejsca stanowiła charakterystyczny element wszystkich średniowiecznych miast.

Gdańsk- warto tu przyjechać

 Gdańsk należy do najciekawszych miast w Polsce jakie należy odwiedzić. Jego bogata oferta turystyczna jest nie tylko ciekawa ale także stanowi doskonałe źródło pozyskiwania wiedzy.

 Jest to miasto, które będziemy chcieli odkrywać na nowo, i z pewnością nie skończy się to na jednej wizycie.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy ze Stara Karczma