Inwestowanie w kryzysie

inwestycje w kryzysie

Kryzysy bywają różne. Zwykle zachwianie jednej z dziedzin gospodarki ma wpływ na inne. Kryzys spowodowany epidemią koronowirusa dotknął wielu dziedzin, choć znajdą się i takie, które to wykorzystają. Kryzysy ściśle wiążą się z inflacją i z tego powodu niejednego z nas dotyka dylemat – co począć z posiadanymi zasobami finansowymi? Czy na przykład trzymać pieniądze w banku, czy też wydać je jak najszybciej.

Jeśli już zechcemy wydać to pojawia się kolejne pytanie – na co? Co w trudnej sytuacji ekonomicznej większości firm i państwa może okazać się w miarę korzystną inwestycją? Wszak najmniej rozsądnie jest wydać swoje pieniądze na coś, co nie będzie generowało nam zysków choćby w dłuższej perspektywie.

W co inwestować?

Najpierw może próba odpowiedzi na pytanie – w co, my Polacy, inwestowaliśmy przed tą sytuacją kryzysową?

Część z Polaków nadal pozostawiało swoje pieniądze na lokatach długoterminowych, choć temu w naszym kraju nie sprzyjało ani oprocentowanie, ani rosnąca inflacja. Większe korzyści odnosili czasem ci, którzy zainwestowali w obligacje. Natomiast od kilku lat do najpopularniejszych form inwestowania Polaków zaliczyć można nieruchomości, zwłaszcza mieszkania pod wynajem. Można nawet mówić o boomie w tej branży.

Zakupione mieszkania w większości były (i są) wynajmowane okresowym lokatorom lokatorom, czasem jako biura. Apartamentowy w blokach stały się też poważną konkurencją dla hotelarzy. Można w takim apartamencie zamówić wygodny nocleg po cenie dużo tańszej niż w hotelu.

Jednak zachwianie gospodarki z powodu epidemii dało ewentualnym inwestorom wiele powodów do zastanowienia. Jaki rodzaj inwestycji jest teraz najbezpieczniejszy?

Inwestycje bezpieczne

W kryzysie nadal najmniej ryzykujemy inwestując w nieruchomości. Rynek mieszkań póki co za bardzo się nie zachwiał. Jednak wydaje się, że najbezpieczniejszym zakupem będzie ziemia, zwłaszcza działka nad jeziorem. Są to nierzadko zyski uzyskiwane w dalszej perspektywie, jednak ta inwestycja nie wymaga zbyt wielu zabiegów, ponadto niejako sama na siebie pracuje.

Gdybyśmy rzucili okiem na ceny ziemi na Mazurach w ostatnich latach to przekonamy się, że cały czas one rosły. Ponadto taka inwestycja poparta jest zwykle aktem notarialnym, co też wpływa na zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Zakup ziemi może przyczynić się do tego, że w sytuacji kryzysowej nabędziemy bezpieczną wyspę.

Zatem wydajmy swoje pieniądze na inwestycję, która na ogół nie przynosi strat, a może stanowić dla nas enklawę bezpieczeństwa.

Źródło: RodzinneInwestycje.pl