Z jakiego miasta warto latać? Sprawdzamy lotniska z tanimi biletami

samolot

Tanie loty to sposób na zwiedzenie wielu miejsc na świecie bez ponoszenia ogromnych kosztów podróży. Jeszcze kilkanaście lat temu możliwość wybrania się na wakacje samolotem była uznawana za luksusową, jednak po wejściu na rynek tanich linii lotniczych okazało się, że ten rodzaj transportu znajduje się w zasięgu możliwości finansowych znacznej części Polaków, nawet tych o średnich dochodach. Z jakich lotnisk warto aktualnie wylatywać, aby podróżować niskim kosztem?

Z jakiego miasta warto latać?

W Polsce jest kilka dużych lotnisk, które obsługują najpopularniejsze linie lotnicze. Do najważniejszych należą:

– lotnisko Modlin i Okęcie (Warszawa)

– Katowice Airport,

– lotnisko Balice (Kraków),

– lotnisko im. Lecha Wałęsy (Gdańsk),

– Port lotniczy Wrocław,

– Poznań-Ławica,

– lotnisko im. Władysława Reymonta w Łodzi.

Większość tych lotnisk obsługuje najpopularniejsze linie lotnicze, takie jak m.in. Wizz Air lub Ryanair, lub przynajmniej jedną z nich. Dokładnie lotniska w Polsce charakteryzuje wpis na podsniezka.pl, my natomiast chcemy zaznaczyć, że najwięcej tanich okazji można znaleźć w ofercie lotniska Balice, Katowice Airport, czy lotnisk w Warszawie.

Jak szukać tanich lotów?

Jest wiele sposobów na znalezienie bardzo atrakcyjnych cenowo połączeń lotniczych, dzięki którym możliwe jest zwiedzenie najpopularniejszych i największych miast w Europie, ale także poza nią. W internecie funkcjonują specjalne wyszukiwarki, takie jak Kayak, Skyscanner, Momondo, czy Google Flights, które wyszukują nam najtańsze loty zgodnie z naszymi preferencjami. Jednak dobra wyszukiwarka to nie wszystko. Żeby mieć szansę na skorzystanie z naprawdę atrakcyjnej oferty, należy zacząć poszukiwania już jakieś 2-3 miesiące przed wylotem. Możemy wtedy spokojnie czekać na to, aż pojawi się jakaś wyjątkowa oferta. Drugą ważną kwestią jest ustalenie daty wylotu. Warto być w tym aspekcie elastycznym, czasem przesunięcie wycieczki o tydzień może nam pozwolić na znaczne oszczędności. Do tego dochodzi wybór dnia tygodnia. Linie lotnicze wiedzą, w jakich dniach jest największy ruch i wtedy też są najdroższe bilety. Zazwyczaj opłaca się wylatywać w środku tygodnia, pomiędzy wtorkiem a czwartkiem.

Tanie podróżowanie a pandemia

Nie da się ukryć, że panująca na świecie pandemia ma bardzo zły wpływ na kondycje linii lotniczych, co przekłada się na ograniczenie możliwości podróżujących. Wiele linii zmuszonych zostało do tego, by bardzo mocno uszczuplić swoją ofertę, a w niektórych przypadkach nawet zawiesić działalność. Możemy się spodziewać, że sytuacja ta będzie miała przełożenie na ceny biletów lotniczych, które w znacznej mierze zdrożeją. Być może nigdy już nie wrócimy do stanu sprzed pandemii, jednak wciąż są spore szanse na znalezienie atrakcyjnych ofert i promocji, trzeba jednak brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia. Aby wybrać się do niektórych krajów konieczne jest zrobienie testu na covid-19, co może podnieść koszty podróży. Na pewno w niektórych sytuacjach łatwiej będzie podróżować osobom zaszczepionym.