O czym pamiętać, podróżując rowerem po europejskich miastach?

podróż rowerem

Jazda na rowerze jest bardzo popularnym sportem, nie tylko w Polsce, ale i innych krajach Europy. Bez znaczenia czy planowany jest city break do jednego z europejskich miast i zwiedzenie go na jednośladzie, czy wymagająca rowerowa podróż przez cały kontynent, warto zapoznać się z naszymi wskazówkami.

Znajdź wartościową trasę

Europa jest niezwykle malowniczym, a przy tym przyjaznym rowerzystom kontynentem. Znaleźć można w niej wiele ścieżek, zarówno dla początkujących, jak i zaprawionych w bojach rowerzystów. Naszą pierwszą propozycją jest niezwykle łatwa i atrakcyjna węgierska trasa „Dookoła Balatonu”. Na ponad 200-kilometrowym szlaku znaleźć można atrakcje takie jak: zamek Szigliget, park wodny oraz pole lawendy. Na uwagę zasługują także: łatwa „Dunajska Droga Rowerowa”, „Alzacki Szlak Win”, polski „Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy”, pielgrzymkowy szlak św. Jakuba, nadmorski „The Cornish Way” w Kornwalii oraz dość trudny norweski „Szlak rowerowy wokół fiordu Sognefjord”. Wszystkim fanom górskich wycieczek z pewnością gustu przypadnie 36-kilometrowa „Droga Bohaterów” w Małych Dolomitach, która przebiega przez szczyt Pasubio (1928 m n.p.m.). Stanowi nie tylko wysiłek dla mięśni oraz radość dla oczu, ale i nie lada gratkę dla fanów historii, ponieważ jest ścieżką pamięci ku czci żołnierzy odznaczonych Złotymi Medalami Walecznych.

Ponadto w Europie znajduje się wiele miast, które warto zwiedzić na rowerze, by poznać je z innej perspektywy. Należą do nich m.in.:

  • Londyn,
  • Malmö,
  • Berlin,
  • Kopenhaga,
  • i oczywiście Amsterdam.

Podróż rowerem po Europie opisuje w swojej książce autor bloga krzysztofskok.pl, gdzie można znaleźć wiele inspiracji i porad dotyczących wycieczek na jednośladzie po Europie.

Przepisy drogowe dla rowerzystów mogą różnić się na całym świecie!

Przed wyruszeniem na europejską przygodę na rowerze warto sprawdzić przepisy dotyczące rowerzystów w krajach, które zaplanowano odwiedzić. Mogą one znacząco różnić się od tych, które regulują tę kwestię w Polsce. W wielu krajach obowiązkowe są kaski bezpieczeństwa (często przepisy te dotyczą rowerzystów w różnym wieku w zależności od kraju; trzeba to sprawdzać) oraz sprawne dwa hamulce. Ponadto określone mogą być zasady związane z oświetleniem (w Niemczech nie może mrugać), jeżdżeniem na rowerze obok siebie czy jazdy bez trzymania kierownicy. Ponadto we Francji rowerzyści mają prawo do przejechania w niektórych przypadkach na czerwonym świetle przez skrzyżowanie, a w Holandii grożą srogie kary za używanie smartfona bądź innego urządzenia mobilnego podczas jazdy. Warto podkreślić, że są to jedynie wybrane przepisy, należy zapoznać z całością kodeksu drogowego, w celu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa jazdy oraz ustrzeżenia się przed mandatem.

Jak przygotować się do pierwszej wyprawy rowerowej po Europie?

Decydując się w pierwszą podróż rowerową przez Europę, warto zadbać o właściwe przygotowania – mentalne, sprzętowe oraz wytrzymałościowe. W pierwszym aspekcie kluczowe jest rozeznanie trasy, warunków oraz podjazdów. Pozwoli to na czerpanie większej radości z jazdy. W aspekcie roweru warto zadbać o jego stan, dobrze go wyremontować, by zniwelować ryzyko usterek na trasie. Dodatkowo przydatne mogą być sakwy rowerowe oraz zapasowe części, które będzie można szybko wymienić w razie potrzeby. Mitem jest przekonanie, że jedynie drogim rowerem można udać się w podróż tego typu. Analizując aspekt fizyczny, bardzo ważne jest, aby spędzać na rowerze jak najwięcej czasu przed wyprawą. Niewprawionego rowerzystę mogą czekać nieprzyjemne niespodzianki – zakwasy oraz kontuzje. Warto jednak podkreślić, że nawet doświadczone osoby mogą napotkać problemy zdrowotne na trasie, dlatego warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.