O czym pamiętać, podróżując rowerem po europejskich miastach?

podróż rowerem

Jazda na rowerze jest bardzo popularnym sportem, nie tylko w Polsce, ale i innych krajach Europy. Bez znaczenia czy planowany jest city break do jednego z europejskich miast i zwiedzenie go na jednośladzie, czy wymagająca rowerowa podróż przez cały kontynent, warto zapoznać się z naszymi wskazówkami.

Znajdź wartościową trasę

Europa jest niezwykle malowniczym, a przy tym przyjaznym rowerzystom kontynentem. Znaleźć można w niej wiele ścieżek, zarówno dla początkujących, jak i zaprawionych w bojach rowerzystów. Naszą pierwszą propozycją jest niezwykle łatwa i atrakcyjna węgierska trasa „Dookoła Balatonu”. Na ponad 200-kilometrowym szlaku znaleźć można atrakcje takie jak: zamek Szigliget, park wodny oraz pole lawendy. Na uwagę zasługują także: łatwa „Dunajska Droga Rowerowa”, „Alzacki Szlak Win”, polski „Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy”, pielgrzymkowy szlak św. Jakuba, nadmorski „The Cornish Way” w Kornwalii oraz dość trudny norweski „Szlak rowerowy wokół fiordu Sognefjord”. Wszystkim fanom górskich wycieczek z pewnością gustu przypadnie 36-kilometrowa „Droga Bohaterów” w Małych Dolomitach, która przebiega przez szczyt Pasubio (1928 m n.p.m.). Stanowi nie tylko wysiłek dla mięśni oraz radość dla oczu, ale i nie lada gratkę dla fanów historii, ponieważ jest ścieżką pamięci ku czci żołnierzy odznaczonych Złotymi Medalami Walecznych.

Ponadto w Europie znajduje się wiele miast, które warto zwiedzić na rowerze, by poznać je z innej perspektywy. Należą do nich m.in.:

  • Londyn,
  • Malmö,
  • Berlin,
  • Kopenhaga,
  • i oczywiście Amsterdam.

Podróż rowerem po Europie opisuje w swojej książce autor bloga krzysztofskok.pl, gdzie można znaleźć wiele inspiracji i porad dotyczących wycieczek na jednośladzie po Europie.

Przepisy drogowe dla rowerzystów mogą różnić się na całym świecie!

Przed wyruszeniem na europejską przygodę na rowerze warto sprawdzić przepisy dotyczące rowerzystów w krajach, które zaplanowano odwiedzić. Mogą one znacząco różnić się od tych, które regulują tę kwestię w Polsce. W wielu krajach obowiązkowe są kaski bezpieczeństwa (często przepisy te dotyczą rowerzystów w różnym wieku w zależności od kraju; trzeba to sprawdzać) oraz sprawne dwa hamulce. Ponadto określone mogą być zasady związane z oświetleniem (w Niemczech nie może mrugać), jeżdżeniem na rowerze obok siebie czy jazdy bez trzymania kierownicy. Ponadto we Francji rowerzyści mają prawo do przejechania w niektórych przypadkach na czerwonym świetle przez skrzyżowanie, a w Holandii grożą srogie kary za używanie smartfona bądź innego urządzenia mobilnego podczas jazdy. Warto podkreślić, że są to jedynie wybrane przepisy, należy zapoznać z całością kodeksu drogowego, w celu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa jazdy oraz ustrzeżenia się przed mandatem.

Jak przygotować się do pierwszej wyprawy rowerowej po Europie?

Decydując się w pierwszą podróż rowerową przez Europę, warto zadbać o właściwe przygotowania – mentalne, sprzętowe oraz wytrzymałościowe. W pierwszym aspekcie kluczowe jest rozeznanie trasy, warunków oraz podjazdów. Pozwoli to na czerpanie większej radości z jazdy. W aspekcie roweru warto zadbać o jego stan, dobrze go wyremontować, by zniwelować ryzyko usterek na trasie. Dodatkowo przydatne mogą być sakwy rowerowe oraz zapasowe części, które będzie można szybko wymienić w razie potrzeby. Mitem jest przekonanie, że jedynie drogim rowerem można udać się w podróż tego typu. Analizując aspekt fizyczny, bardzo ważne jest, aby spędzać na rowerze jak najwięcej czasu przed wyprawą. Niewprawionego rowerzystę mogą czekać nieprzyjemne niespodzianki – zakwasy oraz kontuzje. Warto jednak podkreślić, że nawet doświadczone osoby mogą napotkać problemy zdrowotne na trasie, dlatego warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *