Tarnów – miasto idealne na weekendowy city break

Ratusz w Tarnowie znajdujący się w pobliżu Hotelu Gal

Tarnów jest miastem, które z turystycznego punktu widzenia, nie dostaje uwagi, na którą zasługuje. Sprawia to jednak, że nie jest przeludnione i będziemy w nim mieć chwilę czasu na refleksję oraz nie będziemy stać w długich kolejkach do zabytków. Jednocześnie weekend to wystarczający czas na poznanie najciekawszych miejsc tego miasta.

Główne atrakcje Tarnowa

Tarnów jest miastem o długiej historii i pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku. To sprawia, że posiada piękną starówkę charakterystyczną dla minionych epok. Nie jest tutaj tak tłoczno, jak na rynku w Krakowie, a jednocześnie starówka jest bardzo malownicza i koniecznie trzeba ją zobaczyć, zwiedzając tę miejscowość. Będąc na niej, łatwo poczuć włoski klimat, a to m.in. za sprawą rzeźbiarzy urodzonych w tym kraju, a jednocześnie tworzących swoje prace w Tarnowie, tak jak Giovanni Maria Padovano i Bartolommeo Berrecci. To właśnie z powodu ich prac piękna bazylika katedralna należy do obowiązkowych punktów weekendowego wypadu do tego miasta. Dodatkowo będzie możliwość zobaczenia najwyższych w Europie pomników nagrobnych (autorstwa Padovano i Pfistera). Weekend to z pewnością wystarczająco czasu, żeby zwiedzić muzeum diecezjalne. Pochodzi z 1888 roku oraz jest wypełnione sztuką najwyższych lotów tzn. gotyckiej rzeźby i malarstwa pochodzącego z Małopolski. Oprócz malarstwa ludowego będziemy mieli okazję zobaczyć ponad stuletnie zegary, tkaniny kościelne, czy wyroby ceramiczne. To wartościowa kolekcja, która na pewno nie będzie nudna dla każdego, kto ceni sztukę lub jest zainteresowany przedmiotami z minionych epok.

Idealne miejsce na nocleg

Szukając noclegu w Tarnowie warto przede wszystkim zwrócić uwagę na lokalizację. Wybierając zakwaterowanie w centrum miasta zaoszczędzimy wiele czasu, ponieważ do wszystkich najważniejszych zabytków będziemy mogli dostać się pieszo. Podczas weekendowego wyjazdu chcemy naprawdę odpocząć, dlatego też nie powinniśmy rezygnować z komfortu naszego noclegu. Takim miejscem jest Hotel Gal mieszczący się przy ulicy Dworcowej 5, zaledwie kilka metrów od dworca kolejowego. Pokój można zarezerwować telefonicznie pod numerem 14 688 99 30 lub na stronie internetowej hotelgaltarnow.pl. Hotel znajduje się w pięknej, zabytkowej kamienicy, która sama w sobie jest miejscem wartym zobaczenia. W pobliżu hotelu znajduje się również ratusz miasta, który jest wybitnym dziełem z architektonicznego punktu widzenia. W dodatku można go zwiedzać, a to łączy się z szansą obejrzenia dawnego malarstwa polskiego. Kolejną atrakcją tego miejsca jest wystawa szkła i ceramiki.

Zabytkowa kamienica Hotelu Gal w Tarnowie

Szlakiem innych kultur

Weekend to wystarczająco czasu, żeby zwiedzić muzeum etnograficzne. Pozwoli na zaznajomienie się z kulturą Romów. To bogata kolekcja przedmiotów z ich codziennego życia. Zresztą sam budynek jest wart obejrzenia. Romowie są znaczącą społecznością dla Małopolski i warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Jeśli już jesteśmy w temacie innych kultur, z pewnością wartościowym przeżyciem będzie szlak żydowski. W jego obrębie znajdują się m.in. stara synagoga, nowa synagoga (od ulicy Boźnic), a także ulica Żydowska, wokół której rozmieszczone są zabytkowe kamienice. Cmentarz żydowski również stanowi ciekawą atrakcję i jeśli ktoś nie ma oporów przed tego rodzaju zwiedzaniem, to będzie miał możliwość obejrzenia naprawdę klimatycznego miejsca.

Inne wartościowe obiekty

Tarnów to również miasto wartościowej małej architektury. Pomnik I Transportu Więźniów do KL Auschwitz to miejsce, przy którym łatwo się zadumać i pomyśleć o przeszłości naszego kraju. Ławeczka Poetów to świetne miejsce na zrobienie sobie zdjęcia, a jednocześnie dodaje klimatu okolicy, w której się znajduje. Pomnik Ofiar Stalinizmu to kolejne miejsce, które pozwoli nam na chwilę zastanowić się nad przeszłością i zdać sobie sprawę ze szczęścia, które wynika z urodzenia w Polsce w obecnych czasach. Tarnów to jednak nie tylko pomniki. W ciągu tych dwóch, trzech dni weekendu powinniśmy znaleźć czas na obejrzenie ruin zamku. Są one malownicze położone na Górze Świętego Marcina, co dodaje całej konstrukcji dodatkowego majestatu. Warto przed zwiedzaniem dowiedzieć się jak to miejsce wyglądało kiedyś i porównać z tym, jak potraktował je upływ czasu. W Tarnowie znajduje się jeszcze kilka miejsc wartych zobaczenia, ale jeśli mamy tylko weekend, to w czasie city break nie powinniśmy być bardzo zmęczeni i warto znaleźć chwilę, żeby poczuć klimat miasta. Dlatego wartościowe okaże się spędzenie trochę czasu na starówce lub przy pomnikach. Tarnów jest również miastem, które ma wiele do zaoferowania pod względem gastronomicznym.