Największe atrakcje Chorwacji

Polscy turyści pokochali Chorwację. Co roku tysiące osób załadowuje bagażniki swoich aut i rusza na południe, tym bardziej że Chorwacja samochodem to naprawdę bardzo kusząca opcja szczególnie dla tych, którzy mieszkają w południowych województwach. Przed wyjazdem warto przyjrzeć się największym atrakcjom tego kraju, aby na pewno żadnej nie przegapić. Warto dodać że setki ofert noclegów w tym pięknym kraju ma ma w swojej ofercie Itaka.

Piękno krajobrazu

Mimo że większość turystów kieruje się prosto na wybrzeże, to jednak trzeba pamiętać, że wakacje w Chorwacji nie powinny ograniczać się do leżenia na plaży i ewentualnie nurkowania. Wielkim skarbem tego kraju są niepowtarzalne parki narodowe, z czego do dwóch koniecznie należy zawitać.

Pierwszy z nich to słynny Park Narodowy Jezior Plitwickich z wyjątkowo urokliwymi jeziorami krasowymi połączonymi wieloma wodospadami. Malowniczości tego miejsca dodają lasy, które wręcz zjawiskowo wyglądają w wielobarwnej szacie jesiennej.

Drugi to Park Narodowy Paklenica z dwoma niesamowitymi kanionami krasowymi. Wędrówka wśród wysokich skalnych ścian 14-kilometrowym szlakiem Wielkiej Paklenicy wzbudza zachwyt u każdego.

Zabytkowe miasta

Wakacje w Chorwacji to również świetna propozycja dla osób zakochanych w historii i smaczkach architektonicznych. Z pewnością wiele miast może zauroczyć, a prawdziwą „perłą Adriatyku” okazuje się Dubrownik. Najpiękniejszą wizytówką jest bez wątpienia Stare Miasto z zabytkowymi kamienicami i świątyniami, które w 1979 roku znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wspaniałe są również mury obronne. Warto też wspiąć się na wzgórze Srd, aby stamtąd podziwiać panoramę Dubrownika.

Ciekawym miastem jest niewątpliwie Split z pozostałościami pałacu cesarza Dioklecjana oraz najstarszą na świecie katedrą św. Dujama, która wyróżnia się wyjątkową architekturą. To otoczona przez 24 kolumny konstrukcja ośmiokątna – przy wejściu natomiast znajdują się monumenty lwów i sfinksa.

Warto także wspomnieć o „rubinie Chorwacji”, czyli cudownym miasteczku Rovinj na półwyspie Istria. Jego charakterystycznym elementem są czerwone dachówki kamienic na starówce oraz wysoka na 60 m wieża katedry św. Eufemii.

Wyspy niepowtarzalnego piękna

Chorwacja słynie z wielu wspaniałych wysp, a “Królową Chorwackich Wysp” okazuje się Hvar, wyjątkowo ciepła i słoneczna. To na niej cudownie przeplata się dzikość przyrody z terenami urządzonymi przez ludzi – z pewnością zachwyca niesamowita symbioza tych dwóch elementów, a więc naturalnej roślinności oraz winnic, pól lawendy i gajów oliwnych. Wypoczynek na wyspie Hvar można sobie jeszcze umilić zwiedzaniem zabytkowych miasteczek, przejazdem przez słynny tunel Pitve oraz wizytą w jednej z knajpek, aby skosztować specjałów tamtejszej kuchni.

Warto także dotrzeć na wyspę Korčula, na której urodził się słynny podróżnik Marco Polo, aby zakosztować wyśmienitych win i kąpieli morskich w turkusowej, krystalicznie czystej wodzie. Niestety nie można za bardzo liczyć na piaszczyste plaże, ponieważ większość z nich to żwirowe. Jednak urok wyspy całkowicie niweluje tę niedogodność.