Praca przewodnika i pilota w turystyce

turystyka

Większość z nas choć raz podczas wycieczki natknęła się na przewodnika. Zastanowiłbyś się, mając propozycję takiej oferty pracy? Czym charakteryzuje się zatrudnienie w turystyce?

Nie tylko wiedza

Pierwsze skojarzenie? Krakowski rynek – słońce, grupa stojąca przed kościołem Mariackim. Może to być równocześnie Warszawa i Krakowskie Przedmieście (ach, wszędzie ten Kraków), Westerplatte, Wrocław i jego urocze kamieniczki w historycznym centrum. Wiele miejsc jest odwiedzanych przez tabuny turystów. W miejscu zwiedzania oprowadza ich przewodnik miejski.

Kto może im zostać? Przede wszystkim liczy się pasja i wiedza. Trudno sobie wyobrazić dobrego przedstawiciela tego zawodu, który nie lubi historii. Co ważniejsze – musi umieć o niej barwnie opowiadać i… znać umiar. Czasem lepszy jest niedosyt niż przesyt.

Wśród wymagań na przewodnika znajdziemy:

  • pełnoletność,
  • posiadanie wykształcenia średniego (ew. średniego branżowego) lub wyższego,
  • niekaralność jako pilot wycieczek lub przewodnik.

Obecnie po częściowej deregulacji nie jest konieczne przejście odpowiedniego kursu. Mimo to, takowe są dalej organizowane. Praca jako przewodnik dotyczy głównie okresu letniego, kiedy są wakacje. Z ich usług korzystają także wycieczki szkolne podczas cieplejszych miesięcy – maja, czerwca, września i października.

Nie tylko miasta

W towarzystwie przewodników zwiedzamy nie tylko miasta, ale także góry. Prawo wymaga, aby na określonej wysokości grupę prowadziła osoba z odpowiednimi uprawnieniami.  Jej zadaniem głównym jest dbanie o bezpieczeństwo uczestników. Przewodnik wie, kiedy należy się wycofać i zrezygnować ze zdobycia szczytu. Jest przeszkolony na wypadek wystąpienia nagłego załamania pogody. Czuwa także nad odpowiednim tempem – by nikt z grupy się nie zgubił. Przewodnicy uczestniczą często w wycieczkach szkolnych i rajdach. Muszą odbyć specjalny kurs i zdać egzamin.

Innym zawodem (po częściowej deregulacji) są przewodnicy turystyczni – prowadzą wycieczki na szlakach, wycieczkach, ale już nie w tak potencjalnie zagrożonych miejscach jak góry.

Nie tylko Polska

Niekoniecznie musimy szukać na przykład praca Łódź lub inne większe miasto. Nieco innego typu będzie czekała osoby, które zajmują się grupami zorganizowanymi – częściej dotyczy to wyjazdów za granicę. Opowiadanie o lokalnej kulturze, towarzyszenie podczas zwiedzania itp. Niektórzy pasję do podróżowania potrafią przekuć w pracę przynoszącą zyski. Tym, co pilotów najbardziej różni od przewodników, to  ich zadanie czuwania nad grupą – jakością świadczonych usług, realizacji punktów planu etc.