Czy warto inwestować w apartamenty wakacyjne?

apartament

Deweloperzy co roku oddają do użytku nowe apartamentowce w najpopularniejszych polskich kurortach. Czy dziś opłaca się jeszcze kupować apartamenty? Sprawdzamy, ile można zarobić na ich sezonowym wynajmie.

Czym wyróżniają się nieruchomości wakacyjne?

Zarówno mieszkania o podwyższonym standardzie, jak i apartamenty oferowane w kurortach łączą dwie funkcje – mieszkaniową i zarobkową. Właściciel zyskuje drugie, sezonowe lokum, z którego może dowolnie korzystać. Jednocześnie wypoczynek w takich warunkach jest bardziej komfortowy i zapewnia prywatność w dużo większym stopniu niż hotelowy pokój.

Aby zakupione apartamenty nie pozostawały przez resztę roku nieużytkowane, wielu właścicieli decyduje się na ich wynajem. W ten sposób zyskują oni dodatkowe źródło dochodu. Z reguły środki uzyskiwane z wynajmu apartamentu wakacyjnego pozwalają na spłatę raty kredytu i utrzymanie lokalu.

Mimo że deweloperzy co roku oddają do użytku kolejne obiekty zwane apartamentowcami, to nie wszystkie mieszczące się tam mieszkania spełniają kryteria apartamentu. Prawdziwe apartamenty wakacyjne znajdują się w najlepszych lokalizacjach i wyróżniają się ponadnormatywną powierzchnią. Jednocześnie obiekt, którego są częścią, najczęściej posiada recepcję.

Gdzie kupić apartament wakacyjny z myślą o zarobku?

Preferencje Polaków w zakresie kierunków wakacyjnych podróży nie zmieniają się od lat – najwięcej osób urlop spędza nad morzem i w górach. Z tego względu deweloperzy budują m.in. w: Kołobrzegu, Sopocie, Białce Tatrzańskiej czy Szklarskiej Porębie.

Nie wszystkie apartamenty wakacyjne cieszą się taką samą popularnością wśród turystów. Jak wybrać nieruchomość, aby z jej wynajmu uzyskiwać jak najwyższe zyski? Istotne są:

  • Najbliższa okolica. W przypadku kurortów nad morzem istotna będzie choćby odległość apartamentu od plaży.
  • Atrakcje, z jakich będą mogli skorzystać turyści. Mowa tu o aktywnościach oferowanych przez apartamentowiec (np. sauna, basen, plac zabaw), na które goście będą mogli się zdecydować w razie niesprzyjającej pogody.
  • Walory turystyczne kurortu. Niektóre miejscowości cieszą się większą popularnością niż inne, choćby ze względu na liczbę atrakcji.

Przy wyborze apartamentu wakacyjnego warto wziąć pod uwagę także swoje miejsce zamieszkania. Jeżeli odległość nie będzie zbyt duża, to właściciel może samodzielnie prezentować lokal potencjalnym gościom i w ten sposób zmaksymalizować zyski.

Ile można zarobić na wynajmie apartamentu w kurorcie?

Apartamenty budowane z myślą o krótkoterminowym wynajmie nie mają w Polsce długiej historii – pierwsze tego typu obiekty powstały ok. 10 lat temu. Z raportu Emmerson Evaluation wynika, że w ubiegłych latach gwarantowana stopa zwrotu takiej inwestycji wynosiła – w zależności od położenia apartamentu – od 5 do 8 proc. Pandemia COVID-19 zachwiała rynkiem wynajmu krótkoterminowego, ale wcale nie doprowadziła do spadku zainteresowania apartamentami wakacyjnymi.

Niskie oprocentowanie lokat bankowych powoduje, że wielu inwestorów zwraca swoją uwagę na rynek nieruchomości. Obok apartamentów wakacyjnych, które znajdują się w popularnych kurortach, rośnie też zainteresowanie apartamentami w największych miastach. Tam stanowią one nie tylko atrakcyjną alternatywę dla hoteli, ale również biznesową bazę noclegową.