Zalew Sulejowski. Dlaczego warto tam jechać?

zalew sulejowski

Lato. Piękna pogoda za oknem sprzyja do podróży i odkrywania turystycznych perełek. Gorąco zachęcamy wszystkich do aktywnego wypoczynku. Rodzinne krótkie urlopy w weekend to chyba najchętniej preferowana forma wypoczynku przez Polaków. Oprócz tradycyjnych miejsc wakacyjnych warto zobaczyć również te mniej znane polskim turystom. Jednym z takich miejsc jest Zalew Sulejowski.

Sztuczny zbiornik położony w województwie łódzkim już pokochali fani sportów wodnych, zapaleni żeglarze oraz  wielbiciele piaszczystych plaż. To rejon dla wszystkich. Zarówno na wakacje, jak i na rodzinne weekendy nad wodą. Jednak Sulejowski Park Krajobrazowy to nie tylko  zalew i woda. Znajdziecie tutaj piękną, bujną naturę. Zbiornik otoczony jest pasmami lasów, to idealne miejsce dla grzybiarzy i amatorów leśnych wędrówek.  Oprócz tego znajdziecie tutaj niezwykłe rezerwaty przyrody m.in. Gaik, Twarda i Niebieskie Źródła.  To spokojny, otoczony lasami teren. Przyjemny turystycznie dla oka i ducha. Czy to właśnie nie są idealne warunki do odpoczynku? To miejsce już odkryli mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, którzy na Zalew przyjeżdżają na weekendy. Musimy przyznać odpoczynek na takim odludziu i w otoczeniu pięknej natury każdemu wyjdzie na zdrowie. Mamy dla Was listę miejsc, które koniecznie musicie odwiedzić podczas pobytu nad Zalewem. Nocleg możecie zarezerwować w Centrum MOLO, to hotel położony tuż nad samym zbiornikiem. Pełną ofertę pakietową znajdziecie na stronie www.centrummolo.pl.

Niebieskie Źródła

To rezerwat przyrody, który znany jest z niezwykłych walorów krajobrazowych. Położony jest w dolinie rzeki Pilicy. Główny kompleks rezerwatu stanowią wapienie jurajskie, z których wypływa wody o niebiesko-zielonym kolorze. 

Trzeba przyznać, że barwa wody dodaje temu miejscu niezwykłego uroku.  Kolor wody uzależniony jest od pogody, jednak uwierzcie, naprawdę warto zobaczyć to miejsce.

Ośrodek hodowli żubrów

To nie żarty, naprawdę mamy w województwie łódzkim ośrodek żubrów. W dodatku to jeden z najstarszych placówek w Polsce. 

Obecnie ośrodek zajmuje ok. 72 ha i leży w strefie chronionej. Nie wyklucza to jednak wizyt edukacyjnych i turystycznych. Stado żubrów liczy ok. 20 sztuk. Wizyta w ośrodku będzie nie lada gratką dla rodzin z dziećmi.

Skansen Rzeki Pilicy – poczekalnia kolejowa

Ta drewniana konstrukcja została wybudowana w 1896 roku jako pawilon ekspozycyjny Dyrekcji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Przez lata budynek stał i popadał w ruinę. Zabytek ocaliły władze Tomaszowa Mazowieckiego i Skansenu Rzeki Pilicy. W 2006 roku budynek został zrewitalizowany i do dziś odwiedzają go tłumy gości. Poczekalnia kolejowa zyskała nowe życie i jest jednym z ciekawszych miejsc wartych odwiedzenia.

 Sulejowski Park Krajobrazy tak niedoceniany wreszcie ma szansę podbić serca turystów. To miejsce, które oferuje nam naprawdę sporo. Możemy tutaj zrelaksować się nad jeziorem, zwiedzić ciekawą turystycznie okolicę i odpocząć w tak pięknie i spokojnej okolicy.