Internet pełen jest poradników dotyczących podróży w ciepłe kraje, gdzie upał jest naszą największą przeszkodą. Brakuje jednak treści mówiących o tym, w jaki sposób podejść do biwakowania w czasie zimy. Istnieją osoby, które z radością spędzają noc sylwestrową w namiocie, na szczycie jakiejś góry. Są to dość ekstremalne warunki, jednak na wszystko znajdą się amatorzy. Jeśli zatem nigdy nie biwakowałeś w czasie zimy, a chcesz zacząć swoją survivalową przygodę, to powinieneś się do niej odpowiednio przygotować. Mam tutaj na myśli przygotowanie zarówno pod kątem kondycji jak i zwykłe przygotowanie sprzętowe. Co należy zabrać ze sobą na czas zimowego biwaku? O czym nie można zapomnieć, aby później na miejscu nie mieć kłopotów?
Biwak w trakcie zimy – niezbędne akcesoria
Przede wszystkim wyposaż się w dobry namiot, który nadaje się do biwakowania w śniegu. Takie namioty istnieją, ku zaskoczeniu wielu osób, jednak trzeba za nie solidnie zapłacić, gdyż ceny przeważnie zaczynają się od 3 000 zł i idą w górę. Kupując namiot przeznaczony do użytku zimą dokładnie przeczytaj jego specyfikację. Istnieje wielu oszustów, którzy produkują namioty niższej klasy i próbują sprzedać je po wysokich cenach. Upewnij się zatem, czy namiot jaki kupujesz jest naprawdę odpowiedni do biwakowania w czasie zimy. Powinien on być odporny na temperatury do co najmniej -20 stopni. Inny namiot nie będzie się nadawał do użytku w czasie siarczystego, górskiego mrozu. Ważna jest także odporność na wiatr oraz śledzie, które będzie można wbić w zamarzniętą ziemię. Zwykle wyglądają one inaczej niż śledzie do zwykłego namiotu. Często producenci dołączają do nich specjalny młotek, który ułatwia wbijanie śledzi w trakcie ujemnych temperatur.
Kolejny ważny element, o którym nie można zapomnieć to butelka termiczna, która utrzyma ciepło nawet do 24h. Dobra butelka termiczna będzie przechowywać napój w takiej temperaturze, w jakiej został on wlany do butelki. Zatem zimą, gdy wlejemy do niej ciepły napój, wówczas ona utrzyma jego ciepło. Analogicznie będzie, gdy wlejemy do takiej butelki zimny napój w czasie lata. Jest to niezwykle wygodne i wielofunkcyjne akcesorium dla każdego podróżnika, bez względu na pogodę i temperaturę, w której podróżujemy. Upewnij się więc, czy masz dobrej jakości butelkę termiczną, tak abyś mógł wlać do niej ciepłą wodę, jaką uzyskasz z ogniska lub innego źródła ciepła.
Ważne jest, abyś miał ze sobą dobrej klasy śpiwór. Najcieplejsze są śpiwory puchowe, wykonane z kurzego pierza. Można je także zawinąć w mały worek, co jest wygodne w trakcie podróży i przemieszczania się. Na szczęście dobry śpiwór można kupić poniżej 1 000 zł, a wytrzyma on temperatury sięgające nawet do – 25 stopni. Sprawdź w jaki sposób należy przechowywać śpiwór, jakim jesteś zainteresowany. Wiele z nich nie może pozostać ciasno zwinięta dłużej niż na 24h, gdyż zaczyna wtedy tracić swoje grzewcze możliwości. Także warto upewnić się, czy dany puchowy śpiwór jest odporny na przemoczenia. Jeśli zamoczysz taki śpiwór, wówczas może być trudno go wysuszyć, zatem lepiej, aby jego powierzchnia była wodoodporna.