Czeka Cię zagraniczny wyjazd i potrzebujesz wyrobić w tym celu paszport? Uważnie przeczytaj poniższe wskazówki, ponieważ możesz łatwo przeliczyć się z terminem. Sprawdź również, z jakim wydatkiem wiąże się wyrobienie paszportu i czy możesz liczyć na jakąkolwiek ulgę w tym zakresie.
Jak wygląda procedura wyrabiania paszportu?
W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że wniosku o wydanie paszportu nie złożysz przez Internet. W tym celu musisz udać się do lokalnego biura paszportowego, których jest ponad setka w całym kraju. Ułatwieniem jest fakt, że nie musisz wybierać miejsca najbliższemu miejsca Twojego zameldowania lub zamieszkania – masz w tej kwestii pełną dowolność.
Aby aplikować o wyrobienie paszportu, będziesz potrzebował przede wszystkim odpowiedniego wniosku, który bez problemu zostanie Ci wydany w biurze paszportowym. Ponadto musisz do wniosku dołączyć takie dokumenty jak zdjęcie w formacie 35 x 45 mm, dowód osobisty, aktualny paszport jeżeli go posiadasz oraz dowód uiszczenia opłaty za paszport. Skoro już mowa o finansach, to odpowiedzmy sobie na pytanie ile kosztuje paszport? Okazuje się, że kwota nie jest mała, ale niektóre osoby mogą liczyć na sporą zniżkę.
Ile zapłacimy za wyrobienie paszportu?
Koszt wyrobienia paszportu jest stały i wynosi urzędowo 140 zł. Dla niektórych osób to całkiem sporo, ale na szczęście część z nas może liczyć na zniżkę w wysokości 50 lub 75 procent. Kto zapłaci mniej? Do grupy tej zaliczają się małe dzieci, uczniowie i studenci, rodzice posiadający kartę dużej rodziny, żołnierze, emeryci i renciści a także osoby niepełnosprawne. Trzeba również dodać, że w niektórych przypadkach za wymianę lub wyrobienie paszportu nie zapłacimy nic. Stuprocentowa ulga dotyczy seniorów powyżej 70. roku życia, osób pod opieką MOPS-ów czy też paszportów z wadą techniczną, uniemożliwiającą normalne korzystanie z dokumentu.
Jak długo trwa oczekiwanie na paszport?
Oprócz kosztów, musimy również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ urzędy dają sobie aż 30 dni na wydanie tego dokumentu. Co gorsza w skrajnie niekorzystnych sytuacjach, okres ten może ulec wydłużeniu. Można co prawda zdecydować się na paszport tymczasowy, jednak tu również nie ma żadnej gwarancji, co do czasu oczekiwania. Mowa jest jedynie o tym, że paszport zostanie wyrobiony najszybciej jak to będzie możliwe. Ponadto decydując się na wyrobienie paszportu tymczasowego miejmy na uwadze fakt, że straci on swoją ważność po upływie 12 miesięcy od daty jego wydania.