Wakacyjny obóz stwarza dziecku okazję do rozwoju wielu przydatnych umiejętności. Uczy się ono samodzielności, radzenia sobie z dala od domu, a podczas tematycznego wyjazdu poznaje tajniki konkretnej dyscypliny. Dlaczego własną pociechę warto wysłać na obóz żeglarski?
Pasja żeglowania
Żeglowanie to popularny rodzaj sportu wodnego, uprawianego w Polsce na coraz większą skalę. Wielu rodziców przed laty przekonało się do spędzania czasu pod żaglami, a teraz chcą zarazić swoją pasją kolejne pokolenie. Obozy żeglarskie dla dzieci to najlepsze miejsce do złapania bakcyla, a także opanowania podstaw radzenia sobie na pokładzie. Już kilkuletnie maluchy mogą angażować się w wybrane obowiązki członków załogi. Niestety rodzice często nie chcą ich obarczać pracą lub nie wierzą, że dzieci sobie poradzą. Z tego względów tematyczny obóz dla młodych żeglarzy bywa lepszym rozwiązaniem. W życiu załogi każdy bierze udział, a doświadczeni instruktorzy wiedzą, jak zachęcić i zmotywować dzieci w różnym wieku. Kochający żeglarstwo rodzice poza samodzielnym zabieraniem pociechy pod żagle, powinni rozważyć zapisanie jej na wakacyjny obóz.
Konkretne umiejętności
Od zaradności poszczególnych członków załogi zależy bezpieczeństwo wszystkich osób na pokładzie. Żeglowanie kojarzy się często z pięknymi widokami, morską bryzą czy pokonywaniem szlaków wodnych biegnących przez różne regiony kraju. Poza tymi oczywistymi urokami, spędzanie czasu na pokładzie wiąże się z posiadaniem wielu praktycznych umiejętności. Obóz żeglarski dla dzieci opiera się na przemyślanym programie, dostosowanym do wieku i już posiadanych umiejętności uczestników. Celem instruktora pozostaje przede wszystkim zainteresowanie najmłodszych żeglowaniem. Zatem nie podchodzi do tematu zbyt ambitnie, skupia się natomiast na podstawowych aspektach pływania jachtem. Dzieci dowiadują się, jakie siły oddziałują na żagle i jak można nad nimi zapanować. Uczą się sterowania, poruszania po różnych szlakach oraz kultury w ruchu wodnym. Nie wszyscy wiedzą, że ten rodzaj aktywności obejmują specjalne przepisy, określające co można robić, a co jest zabronione podczas pływania konkretną jednostką. Oczywiście pierwszy obóz żeglarski dla dzieci nie skupia się na niezbyt frapujących aspektach polskiego prawodawstwa. Opiekunowie przedstawiają zasady w przystępny sposób na konkretnych przykładach.
Obóz uczy samodzielności
Obozy bywają stresujące dla dzieci, zwłaszcza tych silnie związanych z domem. Jednak zdaniem pedagogów takie nowe sytuacje pozwalają najmłodszym mierzyć się z wyzwaniami, a tym samym rozwijać. Dzieci uczą się dbać o siebie i działać w drużynie. Odnajdują swoje mocne strony oraz poszerzają krąg przyjaciół. Obozy żeglarskie są pod tym względem wyjątkowe, ponieważ oznaczają spędzanie większości czasu na ograniczonej powierzchni. Wszyscy członkowie załogi muszą dbać o porządek, pilnować by ich rzeczy nie zajmowały zbyt wiele miejsca. Rodzice są potem zaskoczeni, jak ich dziecko w krótkim czasie z małego bałaganiarza zmieniło się w osobę panującą nad własną przestrzenią.
Artykuł został przygotowany we współpracy z blekitnypiotrus.pl |