Każdy z nas z czasów szkolnych pamięta coś innego, jednak większości zapadają głęboko w pamięć szkolne wycieczki. Zarówno te krótkie, jedno lub dwudniowe wypady, jak i dłuższe obozy lub zielone szkoły są okazją do lepszego poznania szkolnych kolegów i koleżanek, a także stworzenia niesamowitych wspomnień. Zorganizowanie wycieczki szkolnej w góry to jednak spore wyzwanie dla nauczycieli, dlatego w naszym artykule oferujemy garść ciekawych pomysłów na to, jakie rozrywki zaplanować dla swoich podopiecznych.
Organizacja szkolnej wycieczki – od czego zacząć?
Nie będziemy wnikać w takie szczegóły, jak uzyskanie zgód na wyjazd swoich małoletnich dzieci od rodziców, gdyż są to procedury, które ustala szkoła, przejdziemy natomiast do konkretów. Jako organizator wycieczki możemy samodzielnie ustalić plan wyjazdu krok po kroku, rezerwując autokar, noclegi oraz wejścia do miejsc, które planujemy odwiedzić wraz z dziećmi. Inną opcją jest współpraca z firmą, która specjalizuje się w organizacji tego typu wyjazdów. Takie osoby bardzo często są w stanie wskazać nam godne uwagi noclegi, a także zaplanować różnego rodzaju atrakcje, w tym marsze na orientacje, leśne tory przeszkód czy inne gry i zabawy. Jak widać, wycieczki szkolne w góry nie muszą ograniczać się do chodzenia po szlakach (bcamp.pl), choć to również jest świetnym sposobem spędzania czasu na łonie przyrody.
Atrakcje dla dzieci i młodzieży podczas wycieczki w góry
W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o różnych niestandardowych rozrywkach, które na pewno przypadną do gustu podopiecznym w czasie szkolnej wycieczki w góry. Warto zatem nieco więcej o nich napisać.
Leśny tor przeszkód to zabawa, w której liczy się sprawność fizyczna i duch rywalizacji. Polega ona na tym, że każda drużyna ma do pokonania sztafetę składającą się z różnego rodzaju przeszkód wymagających np. czołgania się, czy strzelania do tarczy. Marsz na orientację to zadanie polegające na odnalezieniu punktów kontrolnych ukrytych w lesie, przy użyciu mapy, kompasu oraz innych wskazówek. Świetną rozrywką dla dzieci od 9 roku życia jest też park linowy. Starsi podopieczni na pewno będą zachwyceniu propozycją udziału w rozgrywce Paintballu.
Jak widać, wycieczka w góry może obfitować w różnego rodzaju rozrywki, które dostarczą dzieciom lub młodzieży niezapomnianych wrażeń.
Czego nie może zabraknąć podczas wycieczki w góry?
Oczywiście opisane powyżej atrakcje to zaledwie ułamek tego, co mają do zaoferowania góry. W zależności od tego, w jaki rejon chcemy się wybrać, warto sprawdzić, czy dostępne są jakieś typowo lokalne atrakcje. Podczas szkolnej wycieczki warto zapoznać dzieci z miejscowym folklorem i tradycjami. Będąc w górach, koniecznie trzeba wybrać się na przynajmniej jedną pieszą wędrówkę. Warto pamiętać, że góry są atrakcją samą w sobie o każdej porze roku, niezbędne jest tylko odpowiednie ubranie. Dobrze zorganizowana wycieczka w góry to niesamowite przeżycie dla dzieci, które może zapisać się w ich pamięci do końca życia.