Gry terenowe – czyli jak aktywnie i wesoło spędzić czas

gry terenowe

Gry to nie tylko planszówki i te na konsolę, to również gry terenowe, czyli sposób na aktywną zabawę na świeżym powietrzu. Gry terenowe dzieją się w czasie rzeczywistym, a odbywają się najczęściej w ciekawej lokalizacji, której ułożenie terenu wpływa na samą rozgrywkę.

Gry terenowe – rodzaje

Znajdziemy wiele typów gier terenowych, dopasowanych do poziomu zaawansowania graczy, ich wieku, czy zainteresowań. Podstawowym jednak wyznacznikiem udziału w grze terenowej jest przestrzeganie zasad rozgrywki.

Gra terenowa fabularna

Tego rodzaju gry polegają na odgrywaniu scenariusza, gdzie każdy z zawodników wciela się w pewną przydzieloną rolę. Istnieje wiele scenariuszy, które dostosowywane są do warunków i terenu, tak aby cała gra była jak najbardziej autentyczna i satysfakcjonująca dla graczy. Możemy spotkać np. grę terenową, dziejącą się w mieście, której głównym motywem będzie złapanie przestępcy, który kradnie mąkę lokalnemu piekarzowi.

gry terenowe

Gra terenowa taktyczna

Taktyczne rozgrywki skierowane są głównie do dorosłych i młodzieży, a ich głównym celem jest sprawdzenie się w niesprzyjających warunkach i odpowiednia organizacja oraz zarządzanie zespołem. Dla fanów militariów na rynku znajdziemy gry taktyczne w trakcie, których korzysta się z rekwizytów wojskowych, takich jak repliki broni, czy mundurów.

Gra terenowa zręcznościowa

W większości każda gra terenowa może być nazwana zręcznościową, jako że w każdym rodzaju znajdziemy zadania tego typu. Coraz więcej, jednak znajdziemy schematów gier terenowych, gdzie to właśnie zręczność odgrywa główną rolę. I tak mamy gry o tematyce survivalowej, w której głównym zadaniem jest przetrwać, znajdując wodę, pożywienie itd, ale również gry terenowe zręcznościowe, gdzie głównymi rywalami jest czas i złamanie szyfru.

gra terenowa

Korzyści płynące z gry terenowej

Niezaprzeczalną zaletą gier terenowych jest dobra zabawa. Odpowiednio zorganizowana i przemyślana gra przynosi wiele frajdy i radości, a dla graczy stanowi wyzwanie. Podstawą gier terenowych jest działanie zespołowe, dlatego świetnie nadają się na imprezę integracyjną dla pracowników, czy wycieczkę szkolną. Wspólne rozwiązywanie zagadek uczy komunikacji i pokazuje predyspozycje poszczególnych członków teamu, a dodatkowo buduje poczucie wspólnotowości. Gry terenowe stanowią okazję do poznania swoich współpracowników, kolegów ze szkolnej ławki, czy nowo poznanych znajomych. Dodatkowo gra terenowa jest idealną okazją dla mniejszych dzieci do poznawania świata i kreowania cech osobowościowych, tak bardzo użytecznych w dorosłym życiu – odwagi, czy przewidywalności. Rozgrywki na świeżym powietrzu to również sposób na aktywne spędzenie czasu i poznanie otaczającej nas przyrody.

Zasady bezpieczeństwa gier terenowych

Gra w terenie wymaga przestrzegania kilku zasad, tak aby móc się z niej cieszyć bez lęku i bez niebezpieczeństw.

  • Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednie poznanie miejsca, w którym będzie się odbywała gra terenowa. Organizatorzy powinni dokładnie znać wszelkie zakamarki i tereny, a także tak prowadzić rozgrywkę, aby odbywała się ona jedynie na bezpiecznym obszarze. Nie dopuszczajmy do gry w miejscu, gdzie komukolwiek może grozić niebezpieczeństwo, szczególnie jeśli gra odbywa się z dziećmi np. ostre skały, czy dzikie zwierzęta.
  • Po drugie, zaopatrzenie się we wszelkie środki bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to zabranie apteczki, na wypadek skaleczenia, czy poważniejszego wypadku, naładowanego telefonu i powerbanku, by móc wezwać pomoc w razie potrzeby oraz zapasu wody, szczególnie, kiedy gra odbywa się w czasie lata.
  • Po trzecie, zadbanie o hasło bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy gra terenowa odbyw się w trybie fabularnym, czy survivalowym. Hasło pozwoli na “wyjście” z roli i poinformowanie uczestników o niebezpieczeństwie, czy wypadku. Należy wybrać hasło bezpieczeństwa nie związane z grą i upewnić się, że każdy gracz je zna. Dodatkowo, trzeba poinformować uczestników do kogo zgłosić się o pomoc, i co robić w kryzysowych sytuacjach, takich jak zabłądzenie, czy uraz medyczny.