Atrakcje w Suwałkach

Suwałki

Suwałki które leży w północno-wschodniej części Polski  Jest ono położone nad rzeką Czarna Hańcza i  powstało pod koniec XVII wieku.  Dla miasta tego typową cechą jest również stosunkowo chłodny i surowy klimat. W porównaniu z resztą kraju w skali roku temperatury te są dużo niższe. Suwałki nierzadko nazywane są więc „biegunem zimna”.

Suwałki – Zabytki kultury i inne atrakcje dla turystów, które warto zobaczyć i poznać

Jednym z takich miejsc jest na przykład ulica Kościuszki w Suwałkach. Jest to najdłuższa ulica w tym mieście i uznawana jest często za jedną z najważniejszych. Cechuje się m. in. ty, że posiada w dużej mierze klasycystyczną zabudowę. Pierwotnie stanowiła ona część tzw. traktu kowieńskiego, który prowadził z Warszawy do Petersburga poprzez Kowno. Przy tej ulicy zobaczyć można nie tylko wspaniałe zabytki, ale również inne gmachy, hotele i biura, a także różnego rodzaju świątynie. Przez tę ulicę prowadzi także na przykład Szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”.

Przy ulicy Kościuszki znajduje się również m. in. Ratusz w Suwałkach. Składa się on z dwóch budynków, których styl określa się jako neoklasycyzm. Powstały one w połowie XIX w. Obie te części nazywane są w różny sposób. Pierwsza z nich to odwach, natomiast druga to ratusz właściwy. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miejskiego.

Warte uwagi w tym mieście są na pewno zabytki architektury i kultury sakralnej. Jest to więc na przykład Katedra św. Aleksandra w Suwałkach. Jest to kościół parafialny o wyznaniu rzymskokatolickim. Jest to klasycystyczna świątynia, która została wybudowana w pierwszej poł. XIX wieku, a nieco później została ona przebudowana ponownie. Oprócz pięknej i z pewnością robiącej wrażenie architektury, warto zwrócić uwagę na inne elementy wyposażenia tego kościoła. Są to więc m. in. obrazu F. Smuglewicza, a także tablice, które upamiętniają martyrologię i walkę mieszkańców Suwalszczyzny. Budowla cechuje się m. in. występowaniem dwóch wież oraz portyku.

Inną świątynią w tym mieście, która również jest warta uwagi i stanowi ciekawy zabytek architektury sakralnej, jest Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach. Został on wybudowany na samym początku XX wieku jako cerkiew. Po zakończeniu I wojny światowej natomiast przejęty został on przez katolików. Następnie została przebudowana i pozbawiona tych cech, które miały znaczenie w kontekście jej pierwotnego przeznaczenia. Podczas II wojny światowej główna wieża została wysadzona przez hitlerowców, a w jej miejsce pojawiły się potem dwie nowe, które są tam do dnia dzisiejszego.

Ciekawym elementem tego typu architektury związanej z życiem duchowym jest również Cerkiew Wszystkich Świętych w Suwałkach. Jest to prawosławna cerkiew parafialna w tym mieście, która mieści się na cmentarzu prawosławnym tego miasta. Powstała ona pod koniec XIX wieku. Jest ona zbudowana z drewna, została wybudowana w stylu rosyjskim. Posiada konstrukcję zrębową i jest oszalowana. Powstała ona na planie krzyża greckiego z dostawionym przedsionkiem. Prezbiterium oraz ramiona boczne są zamknięte w sposób prostokątny. Na przecięciu ramion krzyża znajduje się wysoka wieżyczka o czterech bokach, która kryta jest blaszanym dachem namiotowym o kształcie ostrosłupa. Dach ten zwieńczony jest cebulastą kopułką oraz krzyżem. Nad wejściem znajduje się mała dzwonnica słupowa, która ma formę dwóch belek, które z kolei nakryte są przez dwuspadowy daszek. We wnętrzu świątyni zauważyć można płaski strop, który unosi się na przecięciu krzyża i tworzy pozorną kopułę. W tej kopule zauważyć można jednobarwną polichromię, która przedstawia Jezusa wraz z apostołami. Znajduje się tam też ikonostas z ikonami w stylu akademickim.

Więcej ciekawych miejsc i atrakcji znajdziecie na stronie podroztrwa.pl