ZAWOJA
 Babiogórski Park Narodowy

U stóp Babiej Góry znajduje się wieś Zawoja i jest to jedno z najlepszych miejsc w Polsce, aby zorganizować tutaj wypoczynek połączony z edukacją dla dzieci i młodzieży. Składa się na to unikatowa przyroda, żywe i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje góralskie, a także współczesne oblicze wsi, czyli nowoczesna baza turystyczna. Znajdziemy tu wszystko, co zapewni profesjonalną obsługę wycieczek, koloni, zielonych i białych szkół. Każdy kto przyjedzie do Zawoi odkryje wiele różnorodnych atrakcji, oraz możliwości ciekawego spędzania czasu dla wszystkich grup wiekowych.

 

relacja wycieczki - Babia góra z Hali Barankowej
Widok na Pasmo Babiej Góry z Hali Barankowej

EDUKACJA POD BABIĄ GÓRĄ

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczono szlaki turystyczne, które uznane są za jedne z najpiękniejszych w polskich górach. Uzupełnieniem poznawania przyrody Karpat, oraz jej ochrony są ścieżki edukacyjne (np.: „Mokry Kozub”, czy „Śladami Wawrzyńca Szkolnika”). Można także zwiedzić Muzeum Babiogórskie, zapoznać się z ekspozycjami w Skansenie na Markowych Rówieńkach, oraz odwiedzić galerie i izby regionalne. Wędrówki z przewodnikiem są zawsze dostosowywane do grup wiekowych, przygotowywane tak, by jak najciekawiej zaprezentować przyrodę beskidzką, oraz by goście czuli się tutaj komfortowo i bezpiecznie. 

KULTURA BABIOGÓRSKA

Pobyt w Zawoi to świetna okazja do poznania barwnych tradycji dawnej wsi beskidzkiej, ale też możliwość spotkania ludzi obecnie kształtujących jej obraz i kulturę. O każdej porze roku organizowane są zajęcia twórcze, na których dzieci w towarzystwie artystów i opiekunów samodzielnie wykonują prace (rysunki, wycinanki, obrazki), które inspirowane są górami. Spotkania, przy góralskiej muzyce granej na ludowych instrumentach, na pewno na długo pozostaną w pamięci turystów. To co najmocniej kojarzy się z folklorem Babiogórców, czyli piękne stroje góralskie i specyficzna gwara, są w Zawoi przekazywana z pokolenia na pokolenie, a kontakt z nimi to żywa lekcja regionalizmu. Najważniejsze jest to, że łączy się tutaj rozrywkę z ciekawie podaną edukacją.

ATRAKCJE W ZAWOI
 Szkółki narciarskie, karczmy, góralskie biesiady

Do Zawoi warto przyjechać także w zimie, bowiem organizowane są wtedy szkółki narciarskie dla stawiających pierwsze kroki na deskach, oraz dla doskonalących już nabyte umiejętności. Zapewniona jest fachowa pomoc instruktorów narciarstwa i snowboardu, a nauka prowadzona jest w sposób wesoły i bezpieczny. Najbardziej popularne są dobrze przygotowane stoki Mosornego Gronia i Stacja Czatoża – w sezonie zimowym można tam doskonalić naukę i cieszyć się jazda na deskach. Niewątpliwą atrakcją są organizowane w urokliwych dolinach kuligi, a po ich zakończeniu ogniska przy góralskiej muzyce.

Zawoja posiada tradycyjne chaty przystosowane dla turystów, oraz nowoczesne obiekty sportowe i kulturalne pozwalające organizować czas o każdej porze roku. Wieś jest też doskonałym miejsce wypadowym, bowiem w okolicy znajdziemy wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Młodzi turyści wraz z opiekunami mają możliwość poznania Żywiecczyzny, Tatr i Podhala, polskiej i słowackiej Orawy w ramach organizowanych wycieczek krajoznawczych. Po całodziennej wędrówce po górach lub po zakończeniu wycieczki autokarowej, wszyscy odpoczywają w bardzo dobrych warunkach, oraz mogą wspólnie bawić się w zależności od potrzeb.

ZIELONE SZKOŁY, KOLONIE, OBOZY, ZIMOWISKA
Zawoja – najlepsze miejsce dla dzieci i młodzieży

Zawoja jest świetnym miejscem, aby aktywnie spędzić czas, oraz zaproponować dzieci i młodzieży atrakcyjny wypoczynek. Mogą tu przyjechać opiekunowie wraz z klasami szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych zarówno w lecie jak i w zimie, bowiem atrakcje można dostosować do każdej grupy wiekowej Miejscowość posiada kompletną ofertę wypoczynku. , która zawiera to wszystko co wymagane jest przy organizacji koloni letnich, wycieczek krajoznawczych i i zimowisk. Turyści spotkają tu w pełni zaangażowanych, którzy komfortowo, ciekawie i bezpiecznie zorganizują pobyt. Warto zaplanować przyjazd do Zawoi, bo to właśnie tutaj unikatowa przyroda i tradycje regionu łączą się z radością wspólnego spędzania czasu u stóp „Królowej Beskidów” – Babiej Góry.

NAJLEPSZE ATRAKCJE W ZAWOI

  • Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego,
  • Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej,
  • Kolej Krzesełkowa Mosorny Groń,
  • Wodospad na Mosornym Potoku,
  • Kapliczka w Zawoi Policzne,
  • Najwyższy szczyt w Beskidach – Babia Góra (1735 m n.p.m),

Babia Góra

Szczyt Babiej Góry Diablak 1725 m npm to drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce. Warto wejść na jego szczyt i zobaczyć zapierająca dech w piersiach panoramę.

Kapliczka w Zawoi Mosorne

Drewniana Kapliczka w Zawoi Mosorne to pięknie usytuowany obiekt sakralny

Korona Ziemi

Centrum Górskie – interaktywna ekspozycja prezentująca najwyższe góry świata poprzez interaktywne makiety. Placówka prezentuje zagadnienia związane z górami i himalaizmem.

Mosorny Groń

Wycieczka na Mosorny Groń – wyjazd kolejką krzesełkową na Mosorny Groń, piękna panorama Zawoi i Babiej Góry, zejście do Zawoi Mosorne odwiedzając przy okazji Wodospad na Mosorczyku – jeden z największych w Beskidach

Park linowy

W parku czeka na Gości ponad 60 atrakcji oraz 15 niespodzianek, jak również 4 trasy o różnym stopniu trudności. Park zaprasza zarówno dzieci jak i dorosłych.

Zawojskie Safari

Park Czarnego Daniela to gospodarstwo, w którym hodowane są jelenie, daniele i konie, owce, lamy i koza. Dzieci samodzielnie będą karmić zwierzęta.

Hala Barankowa

Hala Barankowa, na której do dziś wypasa się owce. Na Hali można odwiedzić również Bacówkę, skosztować prawdziwych oscypków, buncu, a dla odważnych do picia żentyca? Dlaczego tylko dla odważnych. Przekonajcie się sami! Z Hali piękna panorama Zawoi i Babiej Góry!

Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego

W Ośrodku można zobaczyć interaktywną ekspozycję: Flora i fauna babiogórska. Podczas zwiedzania wystawy można usłyszeć odgłosy lasu: m. in. śpiew ptaków i porykiwanie niedźwiedzia. Bardzo ciekawa wystawa przybliży uczestnikom wycieczki początki ochrony przyrody babiogórskiej oraz historię rozwoju turystyki na odwiedzanym terenie.

Skansen Budownictwa Babiogórskiego im. Józefa Żaka w Zawoi Markowe Rówienki.

Muzeum na powietrzu prezentuje stare chaty góralskie o typowo babiogórskim stylu budownictwa.

Spotkanie z Rzeźbiarzem

pokaz rzeźbienia w drewnie i malowanie przez uczestników ptaszków beskidzkich, kolejna pamiątka z pobytu na zielonej szkole

Patchworkowe Cuda!

Bardzo kreatywne warsztaty artystyczne. Skrawki naturalnych materiałów, recykling, decupage i Wasza wyobraźnia. Powstaną rzeczy bardzo „cacane”.

Eko-Sianko

Warsztaty wykonywania figurek z siana, każdy uczestnik może wykonać zabawki pod okiem twórców ludowych,