Wycieczki szkolne z Zawoi – TOP 5

WYCIECZKI SZKOLNE Z ZAWOI – TOP 5

Polska jest niezwykle ciekawym krajem, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, możliwości wypoczynku i aktywne spędzanie czasu. Niemal każdy odnajdzie tutaj „coś dla siebie”, bowiem w zależności od kierunku jaki wybierzemy, będziemy mogli odpoczywać nad morzem, poznawać zabytkowe miasta, pływać po mazurskich jeziorach, lub wędrować po górach. Wybór miejsca wypoczynku jest najważniejszy, bowiem decyduje o atrakcyjności pobytu i zadowoleniu grupy turystów, z którą przebywamy. Organizując kolonię letnią lub obóz młodzieżowy warto rozważyć wieś Zawoję leżąca u stóp Babiej Góry, jako miejsce kwaterunku, bowiem odnajdziemy tutaj wiele atrakcji przyrodniczych i sporo ciekawych miejsc wartych poznania na terenie polskich i słowackich Karpat. Wymieńmy największe atrakcje turystyczne, znajdujące się w samej Zawoi, oraz w jej pobliżu, które czekają na turystów zarówno w lecie jak i w zimie.

Wycieczka szkolna na Babią Górę

1.Babia Góra (1.725 m.n.p.m.) to szczyt szczególny, bowiem jest to najwyższa góra w polskich Beskidach, ze szczytu której rozpościera się szeroka panorama, a ponadto jej przyroda to przykład świetnie zachowanej piętrowej roślinności, dlatego obszar chroniony jest w ramach Babiogórskiego Parku Narodowego. W samej Zawoi możemy zwiedzić Centrum Górskie „Korona Ziemi”, prezentujące makiety najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów, Skansen Budownictwa Ludowego na Markowych Rówieńkach gromadzący pamiątki związane z babiogórcami, wyjechać Kolejką Linową na widokowy Mosorny Groń, oraz organizować gry terenowe, zabawy i olimpiady górskie.

Poznajemy Beskid Żywiecki

2. Pętla Beskidzka to wycieczka krajoznawcza, dzięki której poznamy największe atrakcje Beskidu Śląskiego. Trasa wycieczki prowadzi przez Koniakowie, gdzie warto zajrzeć do Muzeum Koronki im. Marii Gwarek.Następnie przez Istebną, gdzie odwiedzić można Chatę Kawuloka, w której zapoznamy się z codziennym życiem górali. Następnie trafimy do Wisły, rodzinnego miasta Adama Małysza i tam możemy zwiedzić Skocznię w Wiśle Malince, obejrzeć medale i puchary sportowe w Galerii Trofeów naszego skoczka. Możemy pospacerować nad brzegiem Jeziora Czarnego, gdzie spotykają się potoki Białej i czarnej Wisełki. Kolejnym miejscem na trasie jest Szczyrk z malowniczo położonym Sanktuarium Matki Boskiej na Górce, oraz miasto Żywiec, w którym warto zwiedzić Stary Zamek i Muzeum Browaru.

Wycieczka w góry

3. Pieniny to bardzo malownicze pasmo górskie, u stóp których odnajdziemy ciekawe zabytki i moc atrakcji turystycznych. Będąc na wycieczce w Pieninach na pewno warto zwiedzić Zamek Dunajec w Niedzicy, który położony jest nad urwistym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, oraz drewniany Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (UNESCO). Jest to jedna z najcenniejszych świątyń w Polsce z ponad 500-letnią polichromią. Jedna z największych atrakcji jest Spływ Dunajcem tratwami, a szlak wodny prowadzi między innymi pod Trzema Koronami i w pobliżu średniowiecznego Czerwonego Klasztoru. Najbardziej popularne szlaki górskie prowadza na Trzy Korony, Sokolicę i najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką. Na koniec dnia najlepszy jest spacer po Szczawnicy, gdyż jest to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk w polskich Karpatach. Możemy spróbować tutaj leczniczych wód, lub wyjechać Kolejką Linową na Palenicę i podziwiać piękną panoramę Pienin.

Wycieczki szkolne – Tatry

4. Zakopane i Podhale to miejsca atrakcyjne o każdej porze roku. Najbardziej popularne są piesze wycieczki w góry. Szczególnie trzeba polecić spacer Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich, gdyż oferuje wędrówkę w skalistej scenerii i w otoczeniu potężnych szczytów. W Zakopanem możemy wyjechać Kolejką Wagonikową na Gubałówkę, by podziwiać panoramę Tatr. Następnie odwiedzić Stary Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, czyli najstarszą świątynię miasta, oraz miejsce spoczynku osób związane z z górami, czyli taterników, przewodników, ratowników, sportowców, i artystów tworzyli pod wpływem piękna Tatr. Aby poznać tak zwany „styl zakopiański” należy odwiedzić „Willę „Koliba” , w której mieści się muzeum, a tam dowiemy się o wszystkim co ciekawe i charakterystyczne w architekturze i sztuce „górskiej stolicy Polski”. Na koniec dnia koniecznie trzeba poczuć klimat Ulicy Krupówki,  jest to jeden z najbardziej popularnych deptaków w Polsce, gdzie odnajdziemy karczmy regionalne i sklepy z pamiątki tatrzańskimi.

Poznajemy sąsiadów – wycieczki szkolne na Słowację

5. Północna Słowacja (Orawa i Liptów) to niezwykle atrakcyjne turystycznie tereny. Warto tam odwiedzić Skansen Wsi Orawskiej w Zubercu, gdzie zobaczymy między innymi domy góralskie, wiejskie zagrody, kuźnie, młyn, oraz kościółek charakterystyczny dla tego regionu.Wybudowany na 112-metrowej skale Zamek Orawski, to jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji. We wnętrzach którego zobaczymy średniowieczne zbroje, zabytkowe meble, oraz dawne stroje.

W Jaskini Wolności w Dolinie Demianowskiej przejdziemy trasą, gdzie natura stworzyła niesamowite dzieło, w postaci korytarzy pełnych stalagmitów i stalaktytów, oraz ogromnych sal, w których szumią podziemne wody. W rodzinnej wsi Juraja Janosika, czyli w Terchowej znajduje się muzeum poświęcone najsłynniejszemu harnasiowi Karpat. Możemy tam zobaczyć przedmioty związane z życiem mieszkańców Małej Fatry, oraz obejrzeć film o wielkim zbójnickim harnasiu. Położona w górach Wielkiej Fatry wieś Vlkolinec (UNESCO) to niezwykłe miejsce. Przetrwało tutaj w niezmienionej formie kilkadziesiąt drewnianych chat góralskich, zagród gospodarczych, oraz mniejszych budowli wiejskich. Dzięki czemu możemy poznać oryginalną wieś słowacką sprzed kilkuset lat.

Leave Comment

*