Szlak z Suchej Góry na Policę i Mosorny Groń

Jednodniowa wycieczka najpiękniejszymi szlakami Sucha Góra – Polica – Mosorny Groń

Szlak z Suchej Góry na Policę i Mosorny Groń. Pasmo Policy należy do bardzo atrakcyjnych turystycznie terenów, bowiem w ciągu jednodniowej wycieczki możemy poznać wiele ciekawych miejsc i historii z nim związanych. W Beskidach napotkamy wiele nazw, które pozostawili po sobie wędrowni pasterze, a spośród nich najbardziej popularne to Magura, Kiczora, czy Przysłop. Słowo „polica” pochodzi także z języka górali wołoskich i oznacza półki, na których układano w bacówce owcze sery.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć w przysiółku wsi Skawica o nazwie Sucha Góra i ruszyć na szlak zgodnie z niebieskimi znakami. To rodzinna wieś najbardziej znanego zbójnika z okolic Zawoi, Józefa Baczyńskiego, który niechlubnie zasłynął okradając plebana w Sanktuarium w Inwałdzie. Być może na Policy miał swe kryjówki, gdzie chował zrabowane klejnoty ? Początkowo trasa biegnie malowniczym lasem porastającym północne stoki Policy, by następnie wyprowadzić nas na Przełęcz Kucałową, skąd zaczynają się ładne widoki na pobliskie Pasmo Jałowieckie. Świetnie widoczna jest góra Okrąglica, na której co roku odbywa się msza, kończąca symbolicznie sezon turystyczny w górach. Uczestniczą w niej turyści, ale także przewodnicy górscy i ratownicy GOPR, a wspólne śpiewy niosą się hen po Beskidach.

Kierunkowskaz na szczycie Mosornego Gronia
Kierunkowskaz na szczycie Mosornego Gronia

Rozległymi polanami dochodzimy do miejsca odpoczynku, czyli Schroniska PTTK Na Hali Krupowej, noszącego imię Kazimierza Sosnowskiego, pomysłodawcy i twórcy Głównego Szlaku Beskidzkiego, którego fragmentem właśnie teraz się poruszamy. Gdy usiądziemy na drewnianych ławach przed budynkiem schroniska, podziwiać możemy najwyższe góry całego łańcucha Karpat, czyli Tatry. Po odpoczynku czeka nas wędrówka w stronę kulminacji całego pasma, czyli zdobycie szczytu Policy. Szlak wiedzie przez „Rezerwat im. prof. Klemensiewicza”, który chroni naturalny bór świerkowy. Można tu usłyszeć, a mając więcej szczęście ostrożnie podejrzeć, ciekawe ptaki beskidzkie, czyli głuszce i dzięcioły trójpalczaste.

hala_krupowa_new
      Hala Krupowa – Schronisko PTTK/ źródło: www.krupowa.pl 

Katastrofa lotnicza

Szczyt Policy o wysokości 1.369 m.n.p.m. jest niemal w całości zalesiony, a w jego pobliżu znajduje się obelisk i srebrzysty fragment samolotu pasażerskiego, który rozbił się tutaj w 1969 roku. Miejscami las przerzedza się, co daje nam możliwość oglądania wyniosłej Babiej Góry, ze stoków Policy świetnie widoczne są jej najbardziej strome, północne zbocza.

Przyczyn katastrofy nigdy nie wyjaśniono. Główną troską ówczesnego systemu i służb bezpieczeństwa było zniszczenie wszelkich materiałów obrazujących katastrofę. Naocznym świadkom, Ratownikom Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, prześwietlono filmy. Na szczęście nie wszystkie.

źródło filmu: https://www.youtube.com/watch?v=O-VMOK-Hl4s

Śladami Jana Pawła II

Gdy dojdziemy do widokowego Cylu Hali Śmietanowej, możemy wspomnieć słowa kardynała Karola Wojtyły, który przemierzał ten szlak w 1978 roku. Wyruszał tak jak i my ze Skawicy, a za cel obrał sobie Przełęcz Krowiarki, na którą dotarł zgodnie z czerwonymi znakami. Była to ostatnia beskidzka wycieczka naszego rodaka, przed wyborem na papieża, a w górach znajduje się wiele miejsc pamiętających jego turystyczne wypady. Karol Wojtyła podczas wizyt w Zawoi zatrzymywał się w księżówce położonej tuż obok naszego Ośrodka wypoczynkowego Zawojka. Aktualnie znajduję się tam Izba Pamięci Jana Pawła II, którą można zwiedzać. My zaś kontynuujemy wycieczkę w stronę Zawoi Mosorne, wygodna leśna ścieżką, wśród szumu starodrzewu dotrzemy do grzbietu Mosornego Gronia. Stad niedaleko do górnej stacji kolejki linowej, największego kompleksu narciarskiego w Zawoi.

Cyl Hali Śmietanowej
Cyl Hali Śmietanowej/ źródło: https://www.szlaki.net.pl/cyl_hali_smietanowej.php

 

Wodospad na Mosornym Potoku

Ścieżka wiedzie teraz w dół, a my wypatrujemy jednej z największych atrakcji przyrodniczych masywu Policy. Znajduje się tutaj – przez wielu uważany za najpiękniejszy w Beskidach – Wodospad Na Mosornym Potoku. Dojdziemy do niego ścieżką dodatkowo ubezpieczoną drewnianymi stopniami i balustradami, a widok wodospadu z pewnością zapamiętamy na długo. Niesamowite kaskady wody spadają z hukiem wśród kamienistej scenerii, a dalej bystry nurt przebija się żłobiąc głęboką dolinę i potok zmierza ku rzece Skawica. Mosorny Potok będzie nam towarzyszył w leśnej wędrówce i zgodnie z jego biegiem dotrzemy do miejsca, gdzie zakończymy nasza wycieczkę. Pozostaną nam wspomnienia miejsc, gdzie piękna przyroda chowa w sobie wiele opowieści o góralach wypasających stada owiec, ukrytych zbójnickich skarbach i wielkich ludziach przemierzających beskidzkie szlaki.

zawoja-wodospad-na-mosorczyku
Wodospad na Mosornym Potoku